تبلیغات
ایمان به خدا - مناظره امام رضا در مورد سرنوشت ـ مشیّت و اراده خداوند

ایمان به خدا

محمد رسول الله (ص) : اگر از ترس ‌خدا از چیزى ‌درگذرى‌، خداوند بهتر از آن ‌را به ‌تو خواهد داد .

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ ایمان به خدا خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 تایپایران - مرکز تخصصی تایپ  تایپایران - مرکز تخصصی تایپ  تایپایران - مرکز تخصصی تایپ

سرنوشت ـ مشیّت و اراده خداوند

مناظره امام رضا(ع) و پرسش یونس ابن عبدالرحمن

(یونس بن عبدالرّحمان، از شاگردان حضرت رضا ـ علیه السّلام ـ بود، در آن عصر، بحث درباره «قضا و قدر و سرنوشت»، بازار داغی پیدا كرده بود، یونس می‌خواست بیان صحیح قضا و قدر را از زبان امام رضا ـ علیه السّلام ـ بشنود، به محضر آن حضرت آمد و درباره آن، سخن به میان آورد و توضیح خواست)
امام رضا ـ علیه السّلام ـ به او چنین فرمود: «ای یونس! عقیده «قَدَریّه»[1] را نپذیر، زیرا عقیده آن‌ها نه با گفتار دوزخیان، و نه با گفتار شیطان، تطبیق می‌كند و نه ...
یونس: سوگند به خدا، من گفتار آن‌ها (قَدَریّه) را قبول ندارم، بلكه عقیده‌ام این است كه: «چیزی پدید نیاید مگر آن‌چه را خدا بخواهد و اراده و مقدّر و حكم نماید»
امام رضا: ای یونس! این گونه نیست ... (بلكه خواست خدا این است كه انسان نیز در كارهایش مختار باشد) آیا می‌دانی «مشیّت» (خواست خدا) یعنی چه؟
یونس: «نه»
امام رضا: خواست خدا، یاد نخستین (لوح محفوظ) است، آیا می‌دانی «اراده» چیست؟
یونس: «نه».
امام رضا: اراده، تصمیم بر آن‌چه می‌خواهد، می‌باشد، آیا می‌دانی «قَدَر» یعنی چه؟
یونس: «نه».
امام رضا: «قَدَر»، همان اندازه گیری و مرزبندی است، مانند مدّت عمر زندگی، هنگام مرگ، سپس فرمود: منظور از حكم (قضاء) محكم ساختن و عینّیت بخشیدن است.
یونس (كه از بیانات روشن امام رضا ـ علیه السّلام ـ قانع و خشنود و شیفته آن حضرت شده بود) اجازه طلبید كه سر مقدّس امام را ببوسد، و در این حال عرض كرد:
«فَتَحْتَ لیِ شَیْئاً كُنْتُ عَنْهُ فِی غَفْلَهٍ» : «گره مطالب مشكل را بروی من گشودی كه من از آن ناآگاه بودم»[2]


[1] ـ منظور، از «قَدَریّه» در این‌جا كسانی هستند كه می‌گفتند: خدا همه امور را به بشر تفویض كرد و واگذاشته، و سلطه خود را از بشر، برداشته است.
[2] ـ اصول كافی، ج 1، ص 157 و 158.

 برچسب ها:مناظره، سرنوشت، مشیت و اراده خدا،

[ دوشنبه 11 خرداد 1388 ] [ 09:14 ق.ظ ] [ . . ]

[ نظرات() ]