ایمان به خدا

محمد رسول الله (ص) : اگر از ترس ‌خدا از چیزى ‌درگذرى‌، خداوند بهتر از آن ‌را به ‌تو خواهد داد .

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ ایمان به خدا خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

 تایپایران - مرکز تخصصی تایپ  تایپایران - مرکز تخصصی تایپ  تایپایران - مرکز تخصصی تایپ

معجزات بزرگ آیه الکرسیآیة الكرسی برای رضایت و خوشنودی خداوند

پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: وقتی كه خداوند تعالی فاتحه الكتاب (سوره حمد) و آیة الكرسی را نازل كرد بر عرشش معلق كرد كه هیچ چیزی بین اینها و خداوند حجاب نبود…، پس خداوند فرمود: به عزت و جلالم قسم اگر بنده ای از بندگان من این آیات را بعد از هر نمازی قرائت كند من او را در حظیرة القدس و آنچه كه در آن است ساكنش می‌كنم.

و در هر روز هفتاد بار او را نظر می‌كنم به نگاه خاصی. . . و در هر روز هفتاد حاجت او را كه كمترینش مغفرت و عفو من باشد برای او برآورده می‌كنم و در نزد تمام دشمنانش عزیز و نصرتش می‌دهم و هیچ چیزی مانع دخولش در بهشت نیست.

آیة الكرسی برای دیدن جای بهشت

در كتاب خواص الایات ص۱۹ آمده: در روایات آمده است: هركسی بعد از هر نماز واجبی به خواندن آیة الكرسی مداومت داشته كند، از دنیا نخواهد رفت تا زمانی كه جایگاه خود را در بهشت ببیند.

آیة الكرسی برای استجابت دعا

در كتاب مهج الدعوات ص۳۱۶ آمده: در كتاب تحفة الملوك ص۲۱۲، : بعضی از وجود مقدس حضرت ختمی مرتب روایت كرده اند كه: اسم اعظم كه دعا بوسیله آن مستجاب می‌شود در سه سوره قرآن می‌باشد:

الف) سوره بقره: آیة الكرسی آیه ۲۵۵.

ب) در سوره آل عمران آیه ۲: الم اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ الحیُ القَیوم.

ج) در سوره طه آیه ۱۱: وَ عَنتِ الوجوهُ لِلحیِّ القیُّوم.

آیة الكرسی برای رفع فراموشی

در كتاب خواص الایات ص۲۰ آمده: سلمان فارسی روایت می‌كند كه: پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: هركس آیة الكرسی را با زعفران بر كف دست خود بنویسد و آنرا بمكد و هفت بار چنین كند هرگز چیزی را فراموش نخواهد كرد و فرشتگان برای او آمرزش خواهند كرد.

آیة الكرسی برای رفع گرفتاری

در كتاب امالی از شیخ صدوق علیه الرحمه آمده: امیرالمؤمنین علی (ع) فرمود: اگر بدانید آیة الكرسی چه اندازه با اهمیت و با ارزش است در هیچ حالی آنرا ترك نمی‌كنید. برای رفع و از بین بردن مشكلات خود به آیة الكرسی پناه ببرید، اگر مشكلی دارید و یا اگر گرفتارید، اگر بیمارید، اگر تمام درهای این عالم به روی شما بسته شده است چرا از آیة الكرسی غافلید. با ایمان كامل و اعتقاد به اثر بخوانید و نتیجه بگیرید كما اینكه خواندن و نتیجه گرفتند.

آیة الكرسی برای در امان بودن متاع


در كتاب بحارالانوار، ج۱۰۲، ص۳۰۰آمده: حضرت علی (ع) فرمود: «هركس قبل از طلوع خورشید یازده مرتبه سوره توحید، سوره قدر، و آیة الكرسی را بخواند خداوند مالش را از هر زیان و خطری حفظ می‌كند.»

آیة الكرسی برای سفر در ایام هفته

در كتاب الامان من اخطا الأسفار ص ۳۸ آمده: از امام صادق (ع) پرسیدند: آیا در ایامی كه سفر ناخوشایند است مثل روز چهارشنبه و دوشنبه و…اگر بخواهیم سفر كنیم اما دچار نحوست آن نگردیم چه كاری باید انجام دهیم! حضرت فرمود: برای از بین بردن ناخوشایندی و نحوست آن روزها سفرت را با صدقه و تلاوت آیة الكرسی شروع كن كه به مقصودت خواهی رسید.

آیة الكرسی برای شفای هر دردی


در كتاب مفاتیح الجنان نقل شده است راوی می‌گوید: نشسته بودیم كه رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برما وارد شد و سلام كرد و ما جواب دادیم. سپس فرمود: آیا دعایی را كه جبرئیل به من یاد داده به شما تعلیم بدهم كه به دوای طبیب محتاج نشوید؟

حضرت علی (ع) و سلمان گفتند: این دوا چیست؟ پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: آب باران را در ماه نیسان بگیرید و بر آن هفتاد مرتبه سوره حمد و آیة الكرسی، فلق، ناس، كافرون وهفتاد و یك مرتبه سوره توحید و هفت روز متوالی صبح و شام از این آب بیاشامید.

و همچنین نقل شده است در كتاب مكارم الاخلاق، ج۱، ص۹۳: پیامبر فرمود: قسم به خدایی كه مرا به پیغمبری مبعوث كرد، جبرئیل گفت: كسی كه این آب را بنوشد خداوند هر دردی را كه در بدنش باشد برطرف كرده و به او عافیت می‌بخشد.

آیة الكرسی برای رسیدن به مراد

در كتاب بحارالانوار نقل شده است: اگر كسی ۳ بار آیة الكرسی را بر آب بخواند و روی خود را بشوید و دو ركعت نماز بگذارد و در هر ركعت سوره حمد را یكبار و آیة الكرسی را نیز یكبار بخواند هر مراد كه داشته باشد به نتیجه می‌رسد.

آیة الكرسی برای شفای بیمار

در كتاب وسائل الشیعه جلد۱ ص۳۸۰ نقل شده است: در روایات وارد شده است كه: آیة الكرسی را كنار مریض و میت بخوانید و بعد بگوئید «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الی رِضا مِنكَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهكَ» بعد آیه سخره كه آیه ۵۴ تا ۵۶ سوره اعراف است را خوانده و نیز سه آیه آخر سوره بقره و بعد سوره احزاب را تلاوت نموده كه برای بهبودی و شفای موثر است.

نورانیت در قبر

امام صادق (علیه‎السلام) فرمودند: وقتی مؤمنی، ثواب قرائت آیة الكرسى را به اهل قبور هدیه كند، خداوند برای هر حرفى از این آیه، فرشته‎ای قرار می‎دهد كه خداوند را براى قاری آن، تا روز قیامت تسبیح كند. و به وى پاداش شصت پیامبر را دهد و خدا در هر قبرى از شرق تا غرب، چهل شمع از نور قرار می‎دهد و قبرهاى آنها را وسعت دهد. (۱)

نتیجه قرائت آیة الكرسى

از پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، چیزى مانع از ورودش به بهشت نخواهد شد، مگر مرگ. (كنایه از این كه وقتی مرگش برسد به بهشت می‎رود. البته باید به این نكته توجه كرد كه صرف تلاوت این آیه ملاك نیست بلكه در مورد كسی است كه مراقب اعمالش است.) و كسی بر قرائت آن، مواظبت نمى‎كند، مگر آن كس كه صدیق و راستگو باشد. (۲)

از امیرالمؤ منین على (علیه‎السلام) روایت شده است كه پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهى برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیة الكرسى این دعا را مى‎خواند و مى‎فرمود: مسلمانى نیست كه این دعا را سه بار بخواند، مگر آن كه درخواست خود را به دست آورد.

یا حَىُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت كاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوة المُضطَرین، اَسالُكَ بِانَّ لكَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاكرام، رَحمان الدنیا والاخرة و رَحیمها ربِّ ارحَمنى رَحمَةً تُغنینى بِها عَن رَحمةٍِ مِن سِواكَ یا ارحمَ الراحمین

اثر تلاوت آیة الكرسی هنگام خواب


رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: هر كس آیة الكرسی را در هنگام خواب قرائت كند، خدا او را و خانه‎اش و خانه همسایگانش را، ایمن خواهد كرد. (۳)

باعث قبولى نماز می‎شود

از پیغمبر گرامى (صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش مورد قبول قرار مى‎گیرد و در امان خدا خواهد بود. (۴)

ثواب آیة الكرسى بعد از وضو

از امام باقر (علیه‎السلام) روایت شده كه فرمودند: هر كس بعد از وضو گرفتن یك بار آیة الكرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا كند و مقامش، چهل درجه بالا می‎رود. (۵)

جهت رفع حاجت

از امیرمؤمنان على (علیه‎السلام) روایت شده است كه فرمودند: هر گاه یكى از شما حاجتى داشت، صبح پنج‎شنبه در طلب آن برود، زیرا رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) در دعا گفت: خدایا، در بیرون رفتن امتم در بامداد پنج‎شنبه بركت قرار ده و چون از منزل برون رفت، آیات سوره آل عمران و آیة الكرسى و سوره قدر را بخواند. (۶)

قرائت آیة الكرسى بعد از هر نماز

از پیغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده است كه فرمودند: هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز بخواند، هفت آسمان شكافته گردد و به هم نیاید تا خدا به سوى خواننده‎اش نظر رحمت افكند و پس از آن فرشته‎اى را برانگیزد كه از آن هنگام تا فرداى آن روز، كارهاى خوبش را بنویسد و كارهاى بدش را محو نماید. (۷)

دفع آفت از مال و جان

امام زین العابدین (علیه‎السلام) نقل مى‎نماید كه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: كسى كه چهار آیه اول سوره بقره، آیة الكرسى، و دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر این سوره را قرائت نماید، خودش و مالش دچار هیچگونه آفتى نخواهد شد، شیطان به او نزدیك نشده و قرآن را فراموش نخواهد كرد. (۸)

امام رضا (علیه‎السلام) فرمود: كسى كه به هنگام خواب آیة الكرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر كس آن را پس از هر نمازى بخواند، هیچ گزنده زهردارى به او آسیب نخواهد رساند.

حفاظت از گزندها


امام كاظم (علیه‎السلام) فرمود: هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، به او هیچ گزند و ضرری نرسد. (۹)

كفاره گناهان

امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: هر كس بعد از نماز جمعه، وقتى كه سلام مى‎دهد، حمد را یك بار، سوره توحید را هفت بار، سوره فلق هفت بار، سوره ناس را هفت بار و آیة الكرسى، آیه سخره؛ ان ربكم الله الذى خلق السموات (۱۰) و آیه ما قبل آخر سوره توبه؛ لقد جاءكم رسول من انفسكم را بخواند، كفاره گناهان او از آن جمعه تا جمعه دیگر خواهد بود. (۱۱)

ارزش آیة الكرسى در نماز مستحبى

امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: كسى كه در هر ركعت از نماز مستحبى خود، سوره توحید، قدر و آیة الكرسى را بخواند، خداوند عمل او را بهترین اعمال خواهد دانست، مگر كسى كه مانند او و بیش از او این عمل را انجام دهد. (۱۲)

ذكر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در بستر خواب

از محمد بن مروان روایت شده است كه امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: آیا به شما گزارش ندهم آنچه را كه شیوه رسول گرامى خدا (صلی الله علیه و آله) بود كه هرگاه ایشان به بستر خواب می‎رفت، چه مى‎فرمودند؟ گفتم: چرا. فرمود: آیة الكرسى را مى‎خواند و مى‎گفت: آمنت بالله و كفرت بالطاغوت؛ بار خدایا! مرا در خواب و بیدارى‎ام حفظ فرما. (۱۳)

آیة الكرسی، مانع بیمارى


امام رضا (علیه‎السلام) فرمود: كسى كه به هنگام خواب آیة الكرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر كس آن را پس از هر نمازى بخواند، هیچ گزنده زهردارى به او آسیب نخواهد رساند. (۱۴)

دورى از بلاها و گناهان

به روایت دیگر، هر كس آیة الكرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد. (۱۵)

از امام باقر (علیه‎السلام) روایت شده كه فرمودند: هر كس بعد از وضو گرفتن یك بار آیة الكرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا كند و مقامش، چهل درجه بالا می‎رود.

آیة الكرسى در تنهایى

از معصوم رسیده است كه فرمود: هر كس تنها در خانه‎اى شب را به سر برد، باید آیة الكرسى را بخواند و باید بگوید: بارخدایا! هراسم را آرام كن و ترسم را بیاساى و در تنهایى كمكم كن. (۱۶)

آغاز سفر با آیة الكرسى

امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیة الكرسى آغاز كن. (۱۷)

هنگام عزیمت به سفر

از موسى كاظم (علیه‎السلام) روایت شده است: اگر فردى عازم سفر است، بر در خانه‎اش رو به مسیرى كه مى‎رود، بایستد و سوره حمد و آیة الكرسى را به سمت مقابل، چپ و راست بخواند. (۱۸)

دعاى بعد از آیة الكرسى

از امام صادق (علیه‎السلام) نقل است كه فرمودند: هر كس در سفر، آیة الكرسى را در هر شب بخواند، خود و همراهانش سالم بمانند و سپس بگوید: اللهم اجعل مسیرى عبرا و صمتى تفكرا و كلامى ذكرا؛ خداوندا! سیر مرا وسیله عبرت، و سكوتم را وسیله تفكر، و سخنم را ذكر قرار ده. (۱۹)

ذكرى براى رفع همّ و غم

از امیرالمؤ منین على (علیه‎السلام) روایت شده است كه پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهى برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیة الكرسى این دعا را مى‎خواند و مى‎فرمود: مسلمانى نیست كه این دعا را سه بار بخواند، مگر آن كه درخواست خود را به دست آورد.

یا حَىُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت كاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوة المُضطَرین، اَسالُكَ بِانَّ لكَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاكرام، رَحمان الدنیا والاخرة و رَحیمها ربِّ ارحَمنى رَحمَةً تُغنینى بِها عَن رَحمةٍِ مِن سِواكَ یا ارحمَ الراحمین. (۲۰)

پی‎نوشت‎ها:
۱- اجساد جاویدان، ص ۱۲۴.
۲- مستدرك الوسائل، ج ۱، ص ۳۴۳.
۳- همان.
۴- مصابیح الدجى، ص ۱۰۲۹.
۵- لئالى الاخبار، ج ۱، ص ۲۰۸.
۶- قول ثابت، ص ۴۱.
۷- لئالى الاخبار، ج ۳، ص ۳۵۷.
۸- ثواب الاعمال، ص ۲۲۳.
۹- مصابیح الدجى، ص ۱۰۱۱.
۱۰- سوره اعراف، آیه ۵۴.
۱۱- ثواب الاعمال، ص ۸۳.
۱۲- ثواب الاعمال، ص ۷۳.
۱۳- اصول كافى، ج ۶، ص ۲۰۷.
۱۴- ثواب الاعمال، ص ۲۲۳.
۱۵- مصابیح الدّجى، ص ۱۰۱۲.
۱۶- اصول كافى، ج ۶، ص ۳۱۱.
۱۷- فروع كافى، ج ۴، ص ۲۸۳.
۱۸- مكارم الاخلاق، ص ۲۴۵.
۱۹- مكارم الاخلاق، ص ۲۵۴.
۲۰- طرائف الحكم، ج ۲، ص ۲۱. تبیان و اولی جامعه مجازی تدبر در قرآن كریم

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی حج

طبقه بندی: آیه الکرسی،

[ چهارشنبه 8 مهر 1394 ] [ 04:19 ب.ظ ] [ . . ]

[ نظرات() ]


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic